Nuori Kulttuuri Talks: Nuorten ideat nostivat Tourujoen ja Kehävihreän valokeilaan

Jyväskylässä käytiin innostava paneelikeskustelu tulevasta Kehävihreän teemavuodesta.

Lavalla nuoret fasilitaattorit nostivat esiin ideoita, joilla Tourujoesta kehkeytyy koko kaupungin yhteinen helmi – taiteen, liikunnan ja luonnon kohtaamispaikka. Keskustelua johdatteli Jyväskylän kaupungilta Mervi Vallinkoski.

Kehävihreä on noin 10 kilometrin mittainen viher- ja virkistysvyöhyke keskustan ympärillä. Ensi vuoden teemavuoden keskiöön nousee Tourujoki, jonka kunnostus etenee kohti valmistumistaan – ja samalla kohti “Kehävihreän helmi” -roolia.

Pienillä teoilla moneen voidaan vaikuttaa

Nuorten vetämissä pöytäkeskusteluissa nousi esiin erityisesti saavutettavuus ja osallistuminen. Penkkien sijoittelu, selkeästi kerrottu esteettömyystieto sekä esimerkiksi tunnusteltavat kyltit parantaisivat sekä erityisryhmien että lapsiperheiden kokemusta alueella. “Pienillä teoilla moneen asiaan voidaan vaikuttaa,” tiivistettiin keskustelussa.

Osallistumisen vahvistamiseksi toivottiin kasvokkaisia kohtaamisia kyselyjen ja digikanavien rinnalle – viestintää kirjastoihin, kouluihin ja katukuvaan, jotta tieto saavutetaan myös ne, joille Kehävihreä ei vielä ole tuttu.

Taide, kulttuuri ja valo mukaan reiteille

Paneelissa ehdotettiin ympäristö- ja katutaidetta, valotaidetta sekä QR-koodeihin tukeutuvia “löytöretkiä”, joiden avulla historia, tiede ja taide avautuvat paikan päällä. Myös vanhojen ja uusien valokuvien yhdistäminen reittipisteissä nähtiin houkuttelevana tapana kertoa alueen tarinoita.

Yksi idea oli alueiden teemoittaminen: toisaalla korostuisi rauhoittuminen, toisaalla liikkuminen tai kulttuuriohjelma – näin laaja vyöhyke pysyy kiinnostavana eri kävijöille ympäri vuoden.

Yhteisöllisyys näkyväksi – nuorille myös tekijän rooli

Keskusteluissa ideoitiin pop up -kahviloita, kirpputoreja ja nuorten opastoimintaa, joilla opiskelijat ja koululuokat voisivat työllistyä ja kerätä varoja. Penkkien kunnostus “kaupunkilaisten voimin” sekä esimerkiksi skeittiyhteisön osaamisen hyödyntäminen nähtiin tapoina lisätä kiinnittymistä paikkoihin. Myös “kummipuu”-istutukset sitoisivat lapset ja nuoret alueeseen.

Vesille, jäälle ja poluille – ideoita kaikkina vuodenaikoina

Vuodenkierron hyödyntämiseen ehdotettiin mm. opastettuja linturetkiä kevääseen, pulkkapäiviä talveen, edullista kanoottien/veneiden vuokrausta kesäreiteille sekä jopa Tourujoen muuttamista talvikaudella luistinradaksi. Valot ja värillinen valaistus voisivat tehdä pimeästäkin ajasta elämyksellisen.

Kevääseen toivottiin yhteistä juhlaa

Kankaan koskipuistoon ideoitiin keväinen avajaistapahtuma – ajankohtaan, jolloin luonto herää ja koski kohisee. Tavoitteena olisi esteetön, koko kaupunkia kokoava juhla, joka voisi kasvaa perinteeksi.

Mitä seuraavaksi?

Teemavuoden valmistelu jatkuu ja ideoita jalostetaan eteenpäin yhdessä toimijoiden ja asukkaiden kanssa. Paneelin viesti oli selvä: Kehävihreä kuuluu kaikille, ja juuri yhteisöllisyys tekee Tourujoesta sen ansaitseman helmen.