TEATRIS 2013

TEATRIS 2013

Edellinen Teatriksen katselmusten sarja huipentui valtakunnalliseen tapahtumaan Helsingissä 24.-26.5.2013.

Tapahtumaan osallistui lähes tuhat nuorta ja katsojia yli 50 esityksessä oli huikeat 16 000!

Tapahtuman verkkosivut löydät TÄÄLTÄ!

TAPAHTUMATOIMITUS JA UUTISOINTI

Viikonlopun aikana tunnelmia tallennettiin uutisten, haastattelujen, valokuvien ja videoiden muodossa. Niitä voit käydä katsomassa täältä:

http://teatris.nuorikulttuuri.fi/

TEATRIS2013

 

 

 

VUODEN 2013 ALUETAPAHTUMAT:

UUSIMAA

Pääkaupunkiseudun aluetapahtumana toimii Loistefestarit 22.-27.3

Itä-Uudenmaan aluetapahtuma (Porvoo, Loviisa, Sipoo, Lapinjärvi, Myrksylä, Askola) järjestetään 16.3 Porvoon Taidetehtaalla. Tapahtuman järjestelyistä vastaa Porvoon kulttuuri- ja nuorisopalvelut. Lisätietoja: Tove Karlsson puh. 040 526 6640, tove.karlsson@porvoo.fi

Keski-Uudenmaan aluetapahtuman (Hyvinkää, Mäntsälä, Pornainen, Kerava, Järvenpää, Tuusula, Nurmijärvi, Vihti) järjestetään 30.3 ja paikkana on Hyvinkääsali, Hyvinkää. Tapahtumasta vastaa Hyvinkään kaupungin Nuorisopalvelut. Lisätietoja: Outi Raatikainen puh. 019 459 4540 outi.raatikainen@hyvinkaa.fi.

Länsi-Uudenmaan alutapahtuma (Lohja, Kirkkonummi ja Nummi-Pusula) järjestetään 23.3 Lohjalla Toimintakeskus Harjulassa. Tapahtumasta vastaa Lohjan Nuorisotoimi. Lisätietoja: Salla Saarni, puh. 050-5532005.

VARSINAIS-SUOMI JA SATAKUNTA

Varsinais-Suomen aluetapahtuma on 9. – 10.3 Turussa. Lisätietoja www.turku.fi/nuorikulttuuri

KANTA-HÄME JA PÄIJÄT-HÄME

Kanta-Hämeen aluetapahtuma on 9.3 Riihimäellä. Tarkempia tietoja tapahtumasta löytyy nuorten sivuilta. Lisätietoja Anni Holopainen puh. 019 758 4710, anni.holopainen@riihimaki.fi

Päijät-Hämeen aluetapahtuma on 23.3 Lahdessa Pikkuteatterilla, Loviisankatu 8 klo 14-17 . Tapahtuman järjestämisestä vastaa Lahden ja Heinolan nuorisopalvelut www.nuori-x.net/nuorikulttuuri. Lisätietoja: Piia Koponen puh. 050 559 4124, piia.koponen@lahti.fi.

KYMENLAAKSO JA ETELÄ-KARJALA

Kymenlaakson aluetapahtuman paikkana 16.3 on Kuusankoskitalo Kouvolassa. Lisätietoja: www.majakat.fi

PIRKANMAA

Pirkanmaan aluetapahtuma järjestetään 23.3 Tampereella. Tapahtumien järjestelyistä vastaa Tampereen kaupungin Nuorisopalvelut. Lisätietoja: Piritta Brusi p. 0400 962 264 piritta.brusi@tampere.fi

KESKI-SUOMI

Keski-Suomen aluetapahtuma on 23.3 Saarijärvellä. Lisätietoja: pasi.saarinen@minedu.fi

POHJANMAA, KESKI-POHJANMAA JA ETELÄ-POHJANMAA

Pohjanmaan aluetapahtuma (Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa) on 23.3 Kauhavalla. Tarkemmat ohjeet löytyvät Kauhavan kulttuuri-sivuilta. Lisätietoja Anne Koivisto anne.koivisto@kauhava.fi

POHJOIS-KARJALA, POHJOIS-SAVO JA ETELÄ-SAVO

Itä-Suomen aluetapahtuma on 16.3 Pieksämäellä. Tapahtuman järjestäjä on Pieksämäen nuorisopalvelut. Lisätietoja: Annu Hankilanoja, annu.hankilanoja@pieksamaki.fi, puh. 044-7995463

POHJOIS-POHJANMAA JA KAINUU

Oulunseudun, Oulunkaaren ja Koillismaan aluetapahtuma järjestetään 23.3 Nilon koululla Kuusamossa. Yhteyshenkilöt Jaana Voutilainen ja Sari Tyynelä. Lisätietoja saa soittamalla numeroon 0400-671344 tai sähköpostitse nuorisopalvelut@kuusamo.fi

Oulun aluetapahtuma järjestetään 23.3 Oulun taidekoululla Oulussa. Tapahtuman www-sivut löydät täältä: http://www.ouka.fi/oulu/nuoret/nuorikulttuuri. Lisätietoja: Meri Ilvesviita, meri.ilvesviita@ouka.fi

Siikalatvan, Nivala-Haapajärven ja Ylivieskan seutukuntien aluetapahtumapaikkana 23.3 on Haapajärven kulttuurisali, Haapajärvi. Yhteyshenkilöt ovat Aira Huovinen aira.huovinen@haapajarvi.fi ja Anita Ohtamaa anita.ohtamaa@nivala.fi.

Raahen seudun (Raahe, Pyhäjoki, Siikajoki) aluetapahtuma järjestetään 23.2 Pyhäjoen Lukion Pauhasalissa. Tapahtumatietoja löytyy Pyhäjoen nuorten sivuilta. Lisätietoja: Raahe: Anna-Maija Heikkilä puh. 040 830 3124, anna-maija.heikkila@raahe.fi. Pyhäjoki: Titta Hinkula, puh. 040 359 6104, titta.hinkula@pyhajoki.fi

Kainuun aluetapahtuma pidetään 23.3 Generaattorin esittävän taiteen tilassa Kajaanissa. Yhteyshenkilö on Hanna-Mari Hotta. Lisätietoja www.g-voima.fi.

LAPPI

Lapin -aluetapahtuma järjestetään 23.3 Rovaniemellä. Järjestäjinä ovat Lapin ELY-keskus, Lapin nuorison liitto ry ja Rovaniemen kaupunki. Lisätietoja: maria-liisa.malvalehto@nuorisoseurat.fi tai marja.hanni@ely-keskus.fi

Saamelaisnuorten taidetapahtuma järjestetään 14.3 Hetan koulukeskuksessa, Enontekiöllä. Tapahtuman koordinaattorina toimii suunnittelija Anni Näkkäläjärvi. Lisätietoja löytyy osoitteesta www.samediggi.fi

 

Aluetapahtumäjärjestäjä voi pyytää tapahtumajärjestäjän opasta (NUORI KULTTUURI TAPAHTUMIX) Nuori Kulttuuri -toimistosta: sari.rehell@nuorikulttuuri.fi

 
 
css.php