Nuorten kulttuuriryhmien matka-avustukset ulkomaille – Avustusta haetaan oman alueen AVIsta!

Aluehallintovirastot jakavat avustuksia nuorisotyön ja -toiminnan alueellisiin ja paikallisiin kehittämishankkeisiin sekä hankkeisiin, joiden avulla alueelliset ja paikalliset nuorisoalan toimijat edistävät nuorisotoimialan ja nuorisotyön kansainvälistymistä.

Nuorten kulttuuriryhmien matka-avustukset on integroitu tähän avustuskokonaisuuteen ja niitä haetaan siitä AVista, jonka alueella ryhmä on. Nuorisoalan paikallistason kansainvälisen toiminnan avustus voidaan myöntää myös nuorten kulttuuriryhmien Suomesta ulkomaille suuntautuville esiintymismatkoille.

Avustuksen hakijana voi olla yhdistys, säätiö, kunta, kuntayhtymä tai muu nuorisopalveluja tarjoava rekisteröity yhteisö.

Vuoden 2017 määrärahasta myönnettävien avustusten hakemusten on oltava perillä aluehallintovirastossa 1. hakukierroksen osalta viimeistään 18.4.2017 klo 16:15 ja 2. hakukierroksen osalta 16.10.2017 klo 16:15.

Ensimmäisen hakukierroksen määräajan jälkeen saapuneet hakemukset käsitellään seuraavalla kierroksella. Toisen hakukierroksen määräajan jälkeen saapuneet hylätään.

Tarkemmat hakuohjeet ja -lomakkeet löytyvät suomeksi oheisesta linkistä:

hakuohje https://lomake.fi/forms/help1/word/AVI/avi30l1/fi
lomake pdf https://lomake.fi/forms/pdf/AVI/avi30l1/fi
lomake word https://lomake.fi/forms/word/AVI/avi30l1/fi

Etelä-Suomen aluehallintovirasto
Suunnittelija, Kaija Blom, puh. 0295 016 265, kaija.blom(at)avi.fi
Suunnittelija, Mari Puhakka, puh. 0295 016 560, mari.puhakka(at)avi.fi

Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon maakunnat
Itä-Suomen aluehallintovirasto
Nuorisotoimen ylitarkastaja, Kirsi Kohonen, puh. 0295 016 514, kirsi.kohonen(at)avi.fi

Lapin maakunta
Lapin aluehallintovirasto
Nuorisotoimen ylitarkastaja, Marja Hanni, puh. 0295 017 393, marja.hanni(at)avi.fi

Satakunnan ja Varsinais-Suomen maakunnat
Lounais-Suomen aluehallintovirasto
Nuorisotoimen ylitarkastaja, Erik Häggman, puh. 0295 018 302, erik.haggman(at)avi.fi

Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan, Keski-Suomen, Pirkanmaan ja Pohjanmaan maakunnat
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto
Nuorisotoimen ylitarkastaja, Päivi Pienmäki-Jylhä, puh. 0295 018 819, paivi.pienmaki-jylha(at)avi.fi
Nuorisotoimen ylitarkastaja, Niclas Risku, puh. 0295 018 817, niclas.risku(at)avi.fi

Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan maakunnat
Pohjois-Suomen aluehallintovirasto
Nuorisotoimen ylitarkastaja, Kirsi-Marja Stewart, puh. 0295 017 652, kirsi-marja.stewart(at)avi.fi

 
 
css.php